Изложба на първите столични книжари
|Столична библиотека продължава представянето на столичните издатели и техните най-високи постижения на родния книжен пазар в периода от Освобождението до Национализацията (1947 г.). В дните посветени на София в Мраморното фоайе – партер, ще бъде експонирана изложбата „Първите книжари на столицата – носители на европейски традиции и национален дух“.
В програмата на библиотеката вече бяха реализирани изложбите „Издателят Т. Ф. Чипев – изкуството на книгата” и „Издателство „Хемусъ“ и неговия стопанинъ“, които отразихме на нашия сайт.
Изложбата представя първите книжари, печатари и издатели, работили в София от Освобождението до началото на XX в. След обявяването на София за столица в града се създават важни държавни, обществени, културни и образователни институции. През този период в София се съсредоточава и книжовното дело и се формират издателските традиции. Младите софийски книжари се учат от най-изтъкнатите първи български издатели – Хр. Г. Данов, Драган Манчов, Игнатов или получават образованието си в чужбина. Представени са Янко С. Ковачев, Иван Говедаров, Богдан Прошек, Иван Игнатов, Т. Ф. Чипев, Хр. Олчев и др. Всички те с дейността си допринасят за осъществяването на общия национален стремеж през онези години – „да сме равни на европейската култура”.
В изложбата ще бъдат показани книги и периодика от фонда на Столична библиотека – първи издания на български автори – „Бай Ганьо” на Ал. Константинов (1885), „Под игото” (1894), „Драски и шарки” (1896) на Ив. Вазов, „Писма от Рим” на Константин Величков (1889). Образци на книгопечатането и оформлението за този период – „Съчинения” на Хр. Ботев (1888), „Дяконът Левски” на Ст. Заимов (1897) с приложение на факсимиле на прощалното писмо към Венета. Първи преводи на чуждестранни писатели – „Ифигения в Таврида” на Гьоте (1894), „Макбет” на Шекспир (1898), „Чичо Томовата колиба” на Хариет Бичер Стоун (1898). В Столична библиотека се съхраняват и някои от първите периодични издания, печатани в София – „Българска илюстрация”, „Периодическо списание”, „Сборник народни умотворения”. Показваме и образци от многобройните официални издания като Търновска конституция, Наказателен закон, различни разпоредби, както и проекто-закони с личните бележки на д-р Константин Стоилов.
В текстовете са заложени кратки биографии, история на печатарското дело и любопитни спомени на съвременници.
Откриване: 15 септември 2017 г., 11:00 ч.
Закриване: 25 септември 2017 г.
Място: Мраморното фоайе – партер, Столична библиотека