Представяме: Георги Гиков
|Месец май символично посвещаваме на буквите. Тази година ще ви запознаем с четирима художници, които работят в областта на калиграфията и ръчнописания текст.
Георги Гиков
Образование: „Графика“ в Национално училище за изящни изкуства „Илия Петров“ – София; „Книга, илюстрация и печатна графика“ (бакалавър) & „Шрифт“ (магистър) в Национална художествена академия – София.
Професионален опит: В последно време съм се отдал най-вече на магистърският си проект – дизайн на наборен шрифт, предимно вдъхновен от калиграфията. Отворен съм за работа като художник не само на буквите, а и в областите на илюстрацията, графичният дизайн и графиката.
Изложби & проекти: Скорошни участия: 2019, 2018 – участие в изложбите на VI „Форум Малки графични форми“ в София, Монтана и Стара Загора. 2018 – участие в изложба на „Pangram“, III международен конкурс за студенти по шрифт и калиграфия, Харков, Украйна. 2018 – участие в изложба „Нестандартни книжни издания за деца“ в Generator, София. Експозиция на студентски дипломни проекти от катедра „Книга, илюстрация и печатна графика“, Национална художествена академия, София. 2018 – участие в изложба на 14-ти студентски конкурс по рисуване, организирано от катедра „Рисуване“, Национална художествена академия, София. 2018, 2017, 2016, 2015 – участие като преподавател в Лятна академия за деца и ученици към Национална художествена академия, София. 2017 – практическо обучение в Sito Studio, проект „Студентски практики“ на Министерството на образованието и науката, София. 2016 (септември) – 2017 (февруари) – студентска мобилност по програма „Еразъм +“ в LUCA – School of Arts, Гент, Белгия. 2016 – участие в работилница и изложба „Изгубени в Превода“ (Lost in Translation), част от One Design Week, кино „Космос“, Пловдив. 2016 – участие в международна работилница за креативно мислене и дизайн процеси „Know-How Show-How”, София.
Какво всъщност означава, че се занимаваш с калиграфия? Задавам си този въпрос доста често. „Изкуството на красивото писане“ е само едно определение, което може да се даде. От около 2 години интересът ми за изписване на знаци се задълбочава и за себе си намирам, че калиграфията може да бъде много особен начин на изразяване. В даден момент, естетиката и композицията може да бъде по-важна, отколкото четливостта на буквите. В практикуването може да е по-важно състоянието и концентрацията в което навлизам, отколкото самият резултат от написаното.
Има ли разлика между „шрифт” и „калиграфия”? Ако исторически проследим корените на тези две направления, ще открием, че няма много разлика. Едно време „калиграфията“ е била „шрифта“ който обслужва една книга. Днешно време разстоянието между двете е по-голямо поради компютърните средства. Един наборен шрифт преминава през многобройни етапи преди да влезе в употреба. Трябва да е функционален, всички знаци да хармонизират помежду си в най-различни сценарии, калиграфията и изписването на ръка може да помага в процеса на създаване. През точно това преминавам в момента с работата си по магистърския проект.
Калиграфията илюстрация ли е? Може да бъде инструмент за илюстрация в определен момент. Много зависи как и от какво се нуждае дадена идея в изобразяването си. Калиграфията има благословията да ви визуализира словото и мисълта, които могат да съществуват сами по себе си без материализация, но една латинска сентенция гласи: „Verba volant, scripta manent” – „Казаното отлита, написаното остава“.
Какво си мечтаеш да напишеш/изобразиш/илюстрираш чрез калиграфия? Отскоро ме привлича мисълта за илюстриране на музика. Намирам, че има интересни връзки между калиграфия и музика – форма, ритъм, движение могат да се преобразуват от едното в другото и обратно.
Какво най-често хората НЕ знаят за калиграфията?
Най-често, че вниманието ти се привлича от много малък, но значителен детайл. Има и една особена медитация и съзерцание, които се развиват като начин на възприятие.
Любими калиграфски примери: Един от главните хора, който ми преподаваше в НХА и ме вдъхнови да се занимавам с калиграфия е проф. Тодор Варджиев. Споменавам и Джон Стивенс и Денис Браун като ранни вдъхновения. Разбира се, сега вече любимите автори и произведения са много.
Website: https://www.behance.net/georgigikov

















