Представяме: Катерина Киричева
|През месец май няма как да не обърнем внимание на буквите и шрифтовете. Затова ще ви запознаем с четирима прекрасни творци, които работят в областта на шрифта. Започнахме с Ани Петрова, днес е ред на…
Катерина Киричева
Дата и място на раждане: 23 април 1993 г., гр. Пазарджик
Образование: Завърших Национална художествена гимназия „Илия Петров“, след това бакалавър в катедра „Книга и печатна графика“ в НХА, където и защитих своята магистърска степен в програма „Изкуство на книгата“.
Професионален опит:
Повече от година съм част от българското шрифтово студио Typedepot.
Също така работя с отделни автори и издателства като художествен оформител и дизайнер на книги и техните корици. Работя и в сферата на лого и бранд дизайна.
Изложби и награди: Имам различни участия и награди, но не в сферата на шрифтовото изкуство, а в момента това е моят фокус.
Какво всъщност означава, че се „занимаваш с шрифтове“?
Означава страст и отдаденост, любов към детайла и търпение, защото процеса от проектиране на хартия до работещо шрифтово семейство е дълъг и изпълнен със съмнения, промени, проби и грешки.
Има ли разлика между буква и шрифт?
Бих перифразирала „Има ли разлика между нота и песен?“ Буквата би могла да бъде красива сама по себе си, но шрифта е низ от букви създаващ една завършена мелодия и в зависимост от характера на акордите да създадем шрифт с категорично звучене като Валкирия на Вагнер или пък мелодичното Шопеново ноктюрно.
Любим шрифт: Трудно ми е да определя „любим шрифт“. Все едно да заявя една картина, например „Писък“ на Мунк, и по този начин да загърбя всички останали произведения на изкуството. Но първият, за който се сетих е Elena на Process Type Foundy. Прекрасен серифен, наборен шрифт с финес и сдържаност във формите и с модерна визия.


Шрифтът илюстрация ли е?
Не. Типографията или отделни букви биха могли да обслужат територията на илюстрацията, и да създадат невероятна картина, но шрифта има за цел да е функционален.
Кой шрифт си мечтаеш за „направиш на кирилица”?
Сякаш, по-скоро мечтая да изграждам и завършвам собствени шрифтови гарнитури.
Какво най-често хората НЕ знаят за шрифтовете?
Навярно, че един шрифт не се състои от 32 букви, а най-малко от 700-800 символа, и че направата му не е механична работа, а изкуство, което изисква своето време, развитие и прецизност. И не, не всички шрифтове са направени 🙂
Website:

www.typedepot.com/fonts/neumann/





