Представяме: Кристиян Терзиев
|Месец май вече трета година посвещаваме на буквите. Първият път представихме техните създатели, вторият – калиграфията, тази година сме се насочили към логата и логотипите, затова… в четири поредни понеделника ще видите творбите на четирима колеги, които са посветили своето творчесто на тази нелека мисия. Започвахме със Светослав Станков и продължаваме с…
Кристиян Терзиев
Образование: НХА, бакалавър „Метал“ в катедра „Метал“, магистър „Визуална комуникация“ в катедра „Плакат и визуална комуникация“.
Професионален опит: Занимавам се професионално с графичен дизайн над десет години.
Изложби/проекти/награди/участия:
Участвал съм в няколко съвместни изложби, от които по-значими са „70 години Димитровград“ – 2017 г., в която бях награден, също така в пътуващата изложба „70 години Плакат и визуална комуникация“ – 2017/2018 г. и „Нов политически плакат“ – 2018 г. Също работя съвместно с Български пощи към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията за създаването на различни авторски печатни изделия.
Какво всъщност означава да правиш лога/логотипи? Разкажи ни за твоя процес.
Създаването на лого или логотип е нелесен процес. Започва се от изследване на проблемите и разбиране на крайната цел. След което идва умопомрачението – как, защо, какво. Все пак се създава нещо от нищо и това не минава безболезнено. Когато само най-значимото се синтезира в семпло и елегантно визуално послание обаче, идва и удовлетворението.
Логото/логотипът илюстрация ли е?
За мен логото и илюстрацията имат известно припокриване, но ги различава функцията, която трябва да имат спрямо крайното им предназначение. Логото има за цел да означи даден обект, да заявява на наблюдаващия ясно и категорично принадлежността си към нещо. Също така разказвателният характер при него е сведен до минимум.
Логото/логотипа на какво си мечтаеш да създадеш?
Всеки път, в който правя лого или логотип, се старая да го обмисля възможно най-обстойно така, че да не се налага да се коригира след време. Та по-скоро мечтая и бих бил доволен някое да ме пребъде.
Какво най-често хората НЕ знаят за направата на логото/логотип? Кои са подводните камъни?
Никой не знае всичко за направата на каквото и да е. При логото и логотипа пък подводните камъни са на различни места в зависимост от пътя, който художникът е поел. Опитът помага, а също и желанието за самоусъвършенстване. Но за да дам все пак и пример, добре е всички да знаят, че не го правим за себе си, напротив. Зрителите трябва да разберат визуалното послание.
Любими примери, които са те вдъхновили в твоята работа?
Мога да се вдъхновя от всичко, в което виждам вложена умисъл. Рядко в популярните и наложени неща има такава, хората просто се доверяват сляпо на всичко, с което са свикнали. За мен правилното е художникът да се научи да вижда оригиналното и интелигентното решение във всяко нещо, което притежава такива качества. За да не съм съвсем голословен, за мен трудът на Стефан Кънчев е един от най-вдъхновяващите примери.
Website: https://www.behance.net/kterziev