Въпроси и отговори – „Биенале на илюстрацията 2024“?
|До края на месец август ще отговорим на някои от най-често задаваните ни въпроси. Ето го и първия.
ИМА ЛИ ТЕМА „Биенале на илюстрацията 2024“?
НЕ! Биеналето на илюстрацията никога не е имало тема и се надяваме никога да няма, тъй като същността му не е да е конкурс. И това за нас, като организатори, е много важно да бъде адресирано към всички. Целта на форума е всеки автор да покаже НАЙ-ДОБРОТО ОТ СЕБЕ СИ, което е създал през последните 2 години. За тазгодишното издание творбите трябва да са от 2023 или 2024 г.
КАКВО ЗНАЧИ „РЕАЛИЗИРАНИ“ И „НЕРЕАЛИЗИРАНИ“ ТВОРБИ?
„РЕАЛИЗИРАНИ“ са всички творби, които са били някакъв вид поръчка на клиент или проект. Тоест заданието към автора е външно, без значение дали са илюстрации за книга, реклама, физически продукт, сайт, платформа или нещо друго. Ако творбите тепърва ще бъдат публикувани, например книгата ще излезе от печат през 2025 г., то илюстрациите пак попадат в тази категория.
„НЕРЕАЛИЗИРАНИ“ са всички творби, които са лично творчество. Това може да са скици, рисунки, моментни инспирации, анализни илюстрации, дълги разработки или нещо друго, но не са част от поръчка на клиент или бизнес.
МОЖЕ ЛИ ТВОРБИТЕ ДА СА ДИГИТАЛНИ?
Биеналето на илюстрацията не поставя ограничение на медията и изразните средства на авторите. Всички форми и материали за създаване на една творба са допустими при кандидатстването. Ще изброим някои от най-често срещаните през годините, без да правим опит да изчерпим диапазона – акварел, темпера, пастели, моливи, туш, колаж, дигитални техники, фотография, графика (линогравюра, офорт, литография, силиграфия и др.), триизмерни скулптури от различни материали и др.
След селекцията на творбите за нас е приоритетно да експонираме оригиналните творби и техники, като разбираме, че в сферата на дигиталните изкуства това ще са принтове.
Каква е техниката, в която е изпълнена една творба, не е определящо за нейното селектиране от журито!
ЗАЩО Е ВАЖЕН КАТАЛОГЪТ?
Печатното издание на „Биенале на илюстрацията“ е най-важният елемент за нас като организатори. То е физическият артефакт, който остава след края на изложбата, който бива показван на колегите, на бизнеса и на различни форуми. Всяко от изданията на каталозите се депозира в Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и библиотеката на Националната художествена академия. По този начин и изложбата, и авторите ѝ оставят своя принос за поколенията след тях, така както са правили и предходните поколения с изложбата „Национална изложба на илюстрацията и изкуството на книгата и изложба на българската книга“ от 1968 до 1990 г. Каталозите от предходните години могат да бъдат закупени ТУК (до изчерпване на количествата).
Това са едни от най-често задаваните ни въпроси преди началото на събиране на творбите. Ако и вие имате въпрос, на който не сме отговорили, не се колебайте да ни пишете.
Организирано от „Съюз на българските илюстратори“
в партньорство с Регионален исторически музей – София
и финансовата подкрепа на Министерство на културата