VIII дискусия на НЦК – 2017 г.
|Традиционната дискусия, която Национален център за книгата – НДК организира в Годината на детската книга, този път беше посветена на темата за съвременните детски книги и как те достигат до децата.
Участниците в дискусията се обединиха около тезата, че специални инициативи – работилници, проекти, ателиета и пр. – спомагат за достъпа до детска литература. В дискусията участваха именно представители на подобни инициативи: Лора Филипова – изпълнителен директор на Фондация „Детски книги“, която представи конкурса „Бисерче вълшебно”; Олга Клисурова от Сдружение „Пътуващите книги на Стара Загора”; Спаска Тарандова от „Глобални библиотеки“; Петя Чалъкова – организатор на „Походът на книгите” към АБК; Виктория Бисерова от издателство „Ентусиаст” – инициатор на „Национална седмица на детската книга” и организатор на кампанията „Стара хартия за нова книга”, а модератор на дискусията бе Александър Кръстев.
Участниците разказаха подробности за своите инициативи, чиято цел е да стимулират четенето при децата и да подпомагат досега им до съвременната детска литература. Дискутиращите се обединиха около мнението, че „отговорността не бива да бъде споделяна само между училищата и учителите, но и родителите трябва активно да участват. Важно е детето да намира нови книги вкъщи, а за това е необходим родителски интерес. Книгите трябва да са пред очите им постоянно. Те трябва да могат да ги видят и пипнат“.
„Идвам за първи път в „Перото“ и първото място, на което отидох, беше детският кът, за да проверя с какви книги разполага. Останах силно впечатлена. Точно така трябва да изглежда една детска библиотека – уютна, достъпна и приятна, така, че децата да могат да влязат и да четат. Ако все още не сте водили детето си тук – направете го!“, призова Петя Чалъкова.
Лора Филипова разказа за проекта „Библиотеки в детската градина“, който има за цел да стимулира четенето от съвсем ранна детска възраст. До момента проектът е разработен в две детски градини в София, но запитвания има от цяла Българи.